Strona: Zmarł Profesor Jan Adamczyk / Katedra Marketingu

W sobotę 27 listopada w wieku 88 lat zmarł

Prof. dr hab. inż. Jan Adamczyk (1933-2021),

wieloletni pracownik Wydziału Zarządzania Politechniki Rzeszowskiej,
kierownik Katedry Marketingu, opiekun i promotor młodych naukowców i wychowawca wielu pokoleń studentów.

Uroczystości pogrzebowe odbędą się dnia 4 grudnia 2021 r. o godz. 11.30 w kościele pw. Św. Wawrzyńca w Wojniczu, gdzie zostanie odprawiona Msza Święta Żałobna, po której ciało zostanie przewiezione i pochowane w grobowcu rodzinnym na cmentarzu Starym w Tarnowie.

Profesor Jan Adamczyk pracę w edukacji rozpoczął w 1957 roku, po uzyskaniu tytułu magistra inżyniera na Wydziale Rolniczym Wyższej Szkoły Rolniczej w Krakowie. Początkowo pracował jako nauczyciel w Technikum Rolniczym w Wojniczu, a od roku 1961 był także zastępcą dyrektora Zespołu Szkół Rolniczych w Wojniczu. Następnie został dyrektorem tej jednostki oświatowej (w latach 1971–1983). Okres pracy w szkole był dla Profesora bardzo intensywny zarówno pod względem rozwoju naukowego, jak i zdobywania nowych doświadczeń. Wiązało się to między innymi z wyjazdami na staże zagraniczne do Szwajcarii, Francji, Austrii, Niemiec i Włoch. Zwieńczeniem tego okresu była obrona pracy doktorskiej w 1965 roku na Akademii Rolniczej we Wrocławiu.

Od 1972 roku przez kolejne dziesięć lat Profesor Adamczyk był kierownikiem Punktu Konsultacyjnego Akademii Rolniczej w Krakowie. W 1981 roku uzyskał tytuł doktora habilitowanego nauk rolniczych w zakresie technologii produkcji rolniczej, a trzy lata później rozpoczął pracę na wyższej uczelni – został adiunktem ówczesnej Szkoły Głównej Planowania i Statystyki (od 1991 roku Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie) oraz pełnomocnikiem Rektora w tej uczelni. W tym czasie zaangażował się w organizację filii stołecznej szkoły wyższej w Rzeszowie. W efekcie jego zabiegów w stolicy Podkarpacia powstał Wydział Spółdzielczo-Ekonomiczny Szkoły Głównej Planowania i Statystyki.

Od 1985 roku Profesor kierował Zakładem Technologii i Towaroznawstwa na tym Wydziale, a w latach 1987–1993 roku pełnił funkcję Dziekana Wydziału. Następnie był pełnomocnikiem Rektora Szkoły Głównej Handlowej, kierującym Wydziałem Spółdzielczo-Ekonomicznym w Rzeszowie do 1996 roku. Wcześniej, w roku 1994, otrzymał tytuł profesora nadzwyczajnego warszawskiej uczelni.

Po zlikwidowaniu w roku 1997 filii Szkoły Głównej Handlowej w Rzeszowie Profesor Jan Adamczyk rozpoczął pracę w Politechnice Rzeszowskiej. Od razu uzyskał stanowisko profesora nadzwyczajnego tej uczelni i został pracownikiem Zakładu Organizacji i Zarządzania. W 1999 roku otrzymał tytuł profesora nauk rolniczych i objął kierownictwo Katedry Marketingu. Pełnił tę funkcję przez trzynaście lat. W 2002 roku Profesor Jan Adamczyk odebrał z rąk prezydenta RP Aleksandra Kwaśniewskiego tytuł profesora zwyczajnego.

Pod przywództwem Profesora Katedra Marketingu intensywnie się rozwijała. Pod jego opieką ośmiu pracowników obroniło doktoraty, wspierał również młodych naukowców spoza Katedry – ogółem wypromował dwunastu doktorów w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie, zajmował się także recenzowaniem licznych prac doktorskich i prac profesorskich. Profesor był także pomysłodawcą i organizatorem konferencji naukowych. Z jego inicjatywy zorganizowano sześć ogólnopolskich i międzynarodowych konferencji naukowych, w których udział wzięli przedstawiciele kilkudziesięciu uczelni z kraju i zagranicy.

Powrót do listy aktualności